Usługi pogrzebowe Radom

Poradnik

Postępowanie w przypadku zgonu

W przypadku śmierci w domu prywatnym, w pierwszej kolejności należy powiadomić lekarza rodzinnego lub innego przedstawiciela służby zdrowia, którego zadaniem jest stwierdzenie zgonu i wydanie zaświadczenia o zezwoleniu eksportację czyli przewóz ciała do chłodni. Zaświadczenie to – czyli karta zgonu – jest także podstawą dla urzędnika stanu cywilnego, który wydaje akt zgonu. Akt zgonu jest dokumentem, który umożliwia rozpoczęcie organizacji ceremonii pogrzebowej.

W przypadku śmierci w szpitalu – stwierdzenia zgonu i wystawienia karty zgonu dokonuje lekarz dyżurny.  Ciało zmarłego umieszczane jest w szpitalnej chłodni. Rodzina zmarłego może zdecydować o przeniesieniu ciała do innej chłodni, w miejscu, które jest dla niej bardziej wygodne lub odpowiednie. Należy pamiętać także, że zarówno w przypadku śmierci w domu prywatnym, jak i w placówce medycznej – to bliscy zmarłego decydują, komu powierzyć organizację ceremonii żałobnych. Jest to ich suwerenna decyzja, na którą żadna instytucja nie może wpływać.

Jeśli śmierć nastąpiła w miejscu publicznym za eksportację ciała odpowiada prokuratura, natomiast policja ma obowiązek poinformowania rodziny. Jeśli śmierć nastąpiła przypadkowo lub gwałtownie, ciało zmarłego podlega badaniom w zakładzie medycyny sądowej. Rodzina zmarłego może je odebrać po otrzymaniu specjalnego pozwolenia. Dopiero na jego podstawie – oraz posiadając akt zgonu – można zlecić organizację pogrzebu wybranemu przez siebie zakładowi pogrzebowemu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości oraz niejasności zachęcamy do kontaktu z Zakładem Pogrzebowym Lamento pod numerem telefonu 504 266 171.

Cmentarze w Radomiu

Radom jest miastem o wielowiekowej historii, sięgającej X wieku. Obecnie to drugie co do wielkości miasto w województwie mazowieckim. Liczba jego mieszkańców szacowana jest na niecałe 200 tysięcy. To stanowi wyzwanie dla władz Radomia oraz rozmaitych instytucji, których zadaniem jest zapewnienie rozmaitych usług, niezbędnych do życia. Usługi pogrzebowe to ważny wymiar funkcjonowania miasta. Za ich świadczenie odpowiedzialne są zakłady pogrzebowe – w tym Zakład pogrzebowy Lamento. Pogrzeby mieszkańców Radomia mają miejsce najczęściej na następujących cmentarzach.
  • Cmentarz Komunalny (Wincentów) – ul. Ofiar Firleja 45, 26-600 Radom – tel. 48 383 60 81
  • Cmentarz rzymskokatolicki (zabytkowy) –  ul. Limanowskiego 72, 26-610 Radom – tel. 48 362 76 75
  • Cmentarz prawosławny – ul. Warszawska 15, 26-617 Radom – tel. 48 364 71 90
  • Cmentarz ewangelicki – ul. Kielecka, 26-200 Radom – tel. 48 362 73 35

Parafie w Radomiu

Radom należy do diecezji radomskiej, która została ustanowiona bullą „Totus Tuus Poloniae populus” przez Papieża Jana Pawła II w dniu 25 marca 1992 roku. W całej diecezji znajduje się 301 parafii na 8000 km2.  Radomskie parafie leżą na terenie 5 dekanatów. Odpowiednio są to: dekanat radomski centralny, zachodni, wschodni, północny oraz południowy.

Siedziba Zakładu Pogrzebowego Lamento znajduje się przy ul. Podwalnej 24/26 – w dekanacie radomskim centralnym, na terenie Parafii św. Jana Chrzciciela czyli kościoła farnego. Nieopodal znajduje się także m.in. kościół rektoralny pw. św. Katarzyny oraz parafia pw. św. Wacława.

Ze sprawami związanymi z pogrzebami wyznaniowymi należy zwracać się bezpośrednio do kancelarii parafialnych. Dla ułatwienia znajdą Państwo poniżej podstawowe dane teleadresowe parafii w Radomiu i okolicach z podziałem na dekanaty.